Představte si, že slunce praží celý den, meteorologové hlásí překročení tropické „třicítky“, a vy se právě nacházíte v zahrádkářské kolonii, na otevřeném prostoru, a potřebujete se postarat o vaši úrodu jahod. Sklízíte je a ohýbáte, pohybujete se v terénu jen v plavkách, je krásný letní den, ale chtělo by to nějaké příjemné osvěžení. Kromě ovocného džusu a minerálky také něco osvěžujícího pro vaši pokožku.
A právě v této chvíli je vhodný okamžik vyprostit z kůlny solární sprchu, připojit ji k vodovodní venkovní hadici a počkat pár hodin, než se v zásobníku zahřeje voda na vhodnou teplotu. Samozřejmě je žádoucí sprchu vyprostit z kůlny hned zrána, kdy teprve slunce vychází nad obzor, abyste nemuseli čekat až do odpoledne, voda se ohřívá ve dvacetilitrových zásobnících poměrně rychle i v dopoledních hodinách, podmínkou je pouze mít pro sprchu vhodné místo na přímém slunci, nezastíněné žádným stromem ani objektem.
Solární sprchu může využít ke sprchování více osob a teplá voda se zejména na chalupě nebo v zahrádkářské osadě hodí i pro umývání nádobí, mytí obuvi a zahradnického nářadí a úklidové práce, kdy potřebujete například vytřít podlahu. Podmínkou, abyste měli vždy čistou a zdravotně nezávadnou vodu, je stálý průtok vody sprchou. Pokud by v zásobníku voda stála déle, než dva dny, mohou se tu začít množit řasy a bakterie, např. sinice, které kvalitu vody výrazně sníží.
Výhodou solárních sprch je velmi jednoduchá konstrukce, u některých typů možnost přenášení z místa na místo a pochopitelně fakt, že vám vodu ohřívá slunce zcela zdarma. Kdybyste si dali tu práci a spočítali, kolik peněz byste museli investovat například pro ohřev vody na propan-butanovém vařiči, bude návratnost poměrně dlouhá v řádu let až desítek let, ale žádný vařič na chalupě ani jiný zdroj tepla nemá směšovací baterii a sprchovací růžici, což vám solární sprcha zajistí společně s ohřevem.