Znáte lidové přísloví „můj dům, můj hrad“? Zaměřuje se na to, abychom dbali o potřebné zázemí ve svém vlastním příbytku, což v dobrém slova smyslu vyzní pozitivně, ale měli bychom potřebné zázemí v interiéru také doplnit tím, co se nachází zvenčí, tedy jek zahradu, tak i blízké či vzdálenější okolí domu. Cena domu na klíč by tedy měla odrážet i prostředí, kam novostavbu situovat, a to není tak jednoduché, jak se zdá. Vybrat vhodný projekt rodinného domu, zvláště pokud máte za zády spolehlivou stavební firmu, je otázkou několika dnů, kdy posedíte nad stavebními výkresy a plány a prohlédnete si fotografie vhodných kandidátů, spočítáte finance a projednáte další potřebné formality, ale určit místo, kde se bude stavět, je výrazně obtížnější krok.
Měli byste si uvědomit, že domy nestavíme na zelené louce, kde chceme, je k tomu zapotřebí územní plánování a vyjádření příslušných obcí a měst a ne vždy se vám podaří získat patřičný pozemek, který vám vyhovuje po všech stránkách. Co například se vyplatí sledovat a brát v potaz při výběru lokality pro výstavbu rodinného domu?
Města vs venkov – ne vždy je blízkost velkého města výhodou, například pokud jde o průmyslovou oblast a znečištění ovzduší. Na jednu stranu vám může vyhovovat více pracovních příležitostí, ale odvrácenou stranou mince bude nedostatek možností k rekreaci. Trávit pak většinu času uvnitř domu a nevycházet na zahradu kvůli prašnosti a zápachu z průmyslové aglomerace, to už klidně můžete bydlet v městském bytě.
Hustota zalidnění – velmi podobně byste měli přistupovat k množství lidí kolem vás. Příliš zalidněné satelitní městečko vám pak bude připomínat sídliště a nedoceníte tu zásadní výhodu rodinného domu – potřebné soukromí.
Hlučnost – také byste měli být pozorní ke zvýšené hlučnosti, která má neblahý vliv na naši psychiku. Týká se to například blízkosti frekventované silnice či dálnice nebo nějakého průmyslového komplexu, parkoviště, obchodního centra atd.