Málokdo to ví, a ještě méně lidí to dodržuje, ale pokud máte problémy s usínáním a se spánkem, může za to sledování televize nebo dlouhé koukání do mobilu v podvečerních hodinách.
Víte, co je to modré světlo?
Naše tělo je podřízeno biorytmům. Ve dne bdíme a jsme aktivní a v noci potřebujeme spánek a relaxaci. A můžeme si myslet, že spánek vědomě ovládáme my sami, ale věřte, že na biorytmy má vliv něco, co vůbec ovlivnit nemůžeme. Náš mozek si totiž o některých věcech rozhoduje sám, a tak ví, že denní světlo vyzařuje ono modré světlo, a to pro něj znamená udržovat naše tělo v bdělém stavu, potlačuje tvorbu melatoninu. Modré světlo bohužel vyzařuje televize, ale i mobily a také některé druhy žárovek a tím pádem mozek stále dává příkazy netvořit melatonin, hormon spánku, a tím nás udržuje stále ve stavu bdělosti.
Pokud potřebujete až do noci pracovat na notebooku nebo mobilu, vysíláte stále do mozku signály, modré světlo, a tak se náš mozek stále potlačuje tvorbu melatoninu, který by jinak pomalu navozoval pocit únavy a donutil nás jít spát. Řešením je buď přepnout mobil do režimu, který potlačí modré světlo, nebo si pořídit brýle proti modrému světlu. Vy to při práci nepoznáte, ale mozek bude vědět, že se chystáte jít spát a začne na to celý váš organismus připravovat právě oním melatoninem.
Před spaním je ideální, když se budete věnovat klidnějším činnostem, třeba prostému čtení knihy. V ložnici byste neměli mít televizi, ale ani jiná elektronická zařízení. A pokud už potřebujete mít u sebe stále mobil, můžete jen přepnout na noční režim, který umí ono modré světlo potlačit. Pokud našemu tělu nedopřejeme dostatečně kvalitní spánek, bude se časem mozek bránit, a tak se vám může v lepším případě stát, že usnete na důležité poradě, ale v tom horším si zahráváte se svým zdravím a může se u vás rozvinout nějaká psychická porucha, např. syndrom vyhoření.